HTML

Alföldgazdaság

Alföldekről minden, világ síkságai egíyesüljetek!

Etarget hírdetés

Partnerek

Friss topikok

Címkék

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Indavideó

Indafotó képek

Délafrikai felföld

2012.05.19. 15:45 :: rakiczki

a Ngami medencéjétől, a Kunene és Zámbézi torkolatától D-re az Agulhas-fokig terjedő, 1200 m. átlagos magasságu felföld, amely nagyobbára meredek hegylépcsőkben ereszkedik le a tengerparti keskenyebb-szélesebb sikságra. A D.-i meredek és hegyekkel (Babylons Tower 1028 m.) megrakott part felől a külső Karoo-terrasz, amely a Winterhoek (2085 m.), a Drakensteene-hegyek és a Zonderend-, Swellendam-, Lange-, Karadouw-stb. hegyekből áll, és a Brookboschban (1524 m.) kulminál, azután a belső Karroterrasz, amelyet a Konde Bokkeveld, Witte Berge, Kleene és Groote Zwarte-, Konga stb. hegyek alkotnak, visz föl a Karroo-fensikra (l. o.).

délafrika.jpg

A Karrooról egy ujabb meredek fal a Roggeweld-, Nieuweld-, Winter-, Koudveld-hegyek, amelyek a Kompass-hegyben (2591 m.) érik el legnagyobb magasságukat, visznek föl a tulajdonképeni felföldre. Mindezen terraszokat nagyobbára lapos tetejü táblaszerü szaggatott hegyek alkotják; köztük szélesebb völgyek nincsenek, csak szük hegyszakadékok (Kloof-ok). A D. felföld maga hullámos sikság, amely Ny és É-felé lejtőződik, a felület változatosságát viszonylag alacsony hegyek és dombláncok, továbbá mély és széles vizmosások mozdítják elő. Középső részeit Kalaharinak (l. o.) hivják. Az egész felföld vizben igen szegény; legnagyobb folyói az Atlanti-oceánba torkoló Oranje (l. o.) és az Indiai tengerbe szakadó Limpopo (l. o.) és ezeknek mellékvizei, amelyek azonban részint sellőiknél, részint vizben való szegénységüknél fogva a hajózásra nézve jelentőségnélküliek.

Az éghajlat egészséges és igen száraz. (Növény- és állatvilágát l. I. köt. 131 és 132. lap). D-i részein a benszülöttek, a hottentották és busmannok, mig nagyobb É-i részén a különböző bántu néptörzsek (becsuánák, namák, zulu ovehererok stb.) laknak. Rajta a következő országok vannak: a Fokföld (Capecolony), Natal, Kaffraria angol gyarmatok, A Délafrikai köztársaság, vagyis Transzvál, az Oranje-köztársaság, Német-Délnyugat-Afrika német gyarmat. Belsejében nagyobbára angol protektorátus alatt álló benszülött fejedelmek uralkodnak; végül a Zámbézi torkolatának környéke portugál birtok. L. Afrika.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://alfoldgazdasag.blog.hu/api/trackback/id/tr804525965

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása